HISTORIA STOWARZYSZENIA

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii “Klub WAWEL” , tę oficjalną nazwę przyjęła nowa organizacja polonijna w Vicalvaro.

Cały pomysł zrodził się dwa lata temu, kiedy to troje rodziców dowożących swoje dzieci do Sobotniej Szkoły Polskiej przy  “Orle Białym” w Alcala de Henares  doszło do wniosku, że w Vicalvaro także mozna otworzyć taka szkołę. Zaczeli  nieśmiałe rozmowy z ówczesnym kierownictwem powyzszego Stowarzyszenia. Tadeusz Grygajtis  owczesny prezes obiecał , że kiedy będzie  większa ilość rodziców , pomoże w założeniu takiej placówki.

Na poważnie sprawą zajęli się mieszkañcy Vicalvaro -Tomasz Wiśniewski i Maria Wisniewska, a także J. Szmyd jako pomocny delegat ze stowarzyszenia w Alcala de Henares. W maju 2009 r. oszacowano, iż  rodziców, którzy pragną zapisać dzieci do szkoły, jest ponad pięćdziesięcioro. Ten impuls pobudził wszystkich  do natychmiastowego działania.  Rezultatem było , ze juz od dnia 12 wrzesnia zostały nam udostepnione sale w budynku magistratu w Vicalvaro. Funkcję dyrektora Sobotniej Szkoły Polskiej przyjęła Karolina Stokłosa, która także jest  opiekunem grupy studentów  EWSPA z Warszawy w Madrycie i  w sposób profesjonalny dobrała grono pedagogiczne. Jak się okazuje Pani Dyrektor nie tylko jest wspaniałym organizatorem zajęć szkolnych, lecz także doskonałym menadżerem. W krótkim czasie i z niezwykła zręcznością potrafiła dotrzeć do organizacji i ludzi, którzy już wyrazili wolę finansowego wsparcia nowo powstałej szkoły.

Na chwilę obecną do szkoły uczęszcza 48 uczniów, w tym większość ( ok. 80%) nigdy nie uczyła sie w żadnej polonijnej szkole. Zajęcia lekcyjne prowadzone są w czterech grupach przez polonistkę, historyczkę i specjalistki od nauczania początkowego.  Zajęcia  trwają we wszystkie  soboty (zgodnie z planem ) od godziny 10.00 do 13.20. z 20 minutową przerwą na  drugie śniadanie. Na pierwszych  zajęciach  lekcyjnych, dzieci same wybrały  patrona naszej szkoly .Wsrod kilku propozycji najbardziej im się spodobala postac Jana Długosza, polskiego  kronikarza, dyplomaty, żołnierza i sekretarzem biskupa Zbigniewa kardynała Oleśnickiego z Krakowa . Od tej chwili Sobotnia Szkoła Polska w Vicalvaro  nosi   jego imię.

Osobnym rozdziałem działań w Vicalvaro jest prawne ukonstytuowanie Stowarzyszenia “Klub Wawel”. Na obecną chwilę doprowadzono do zarejstrowania organizacji w ministerstwie, skąd został przydzielony numer  ewid. – N.I.F.

Należy podkreślić z pełną satysfakcją , że władze Vicalvaro bardzo życzliwie przyjęły tworzącą się na jego terenie nową organizację. Członkowie tymczasowego zarządu zostali zaproszeni do współpracy z “Stołem Dialogu  i Porozumienia.”  i już zdążyli uczestniczyć jako współorganizatorzy i sędziowie w pierwszych ulicznych biegach, imprezie zorganizowanej z okazji  I Tygodnia Kulturalnego w Vicalvaro.

W ciągu ostatnich miesięcy odbyły się następujące imprezy:

– oficjalne nadanie  imienia naszej  szkole.

–  pasowanie pierwszoklasistów na prawowitych uczniów

– wycieczka do muzeum huty szkła  w  La Granja – Segovia.

–   zabawa andrzejkowa.

Jednak najważniejszym wydarzeniem było I- szy  Założycielsko –  Wyborczy Zjazd Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii “Klub Wawel”. Jest to jeden z poważniejszych elementów wyłonienia w sposób demokratyczny członków Zarządu, którzy w sposób uczciwy będą zarządzać i administrować nowo powstałą organizacja.

Miejsce i prestiż ,jaki zostanie osiągnięty wśród całej Polonii  zależeć będzie tylko i wyłącznie od nas samych, od tego, jak potrafimy zaangażować sie w pracę, która wielokrotnie  bywa niewdzięczna, zwłaszcza na poczatku, gdyż, oczywiscie, jest to praca społeczna. Jeśli jednak znajdą się osoby, które poczują nieodpartą chęć bezinteresownego działania na rzecz dobra Stowarzyszenia, to serdecznie zapraszamy do współpracy.

 

 

 

Madryt – Vicalvaro, 5 pażdziernika  2009 rok.